Halál keleten
A Waffen-SS Oroszországban 1941–45
A II. világháború legtöbb döntő jelentőségű hadjáratára a keleti fronton került sor. Hitler katonai elitje, a Waffen-SS az 1941-es oroszországi hadjárat kezdetétől 1945 májusáig, Berlin elestéig harcolt keleten. Az SS a Szovjetunióban vívott harcok során fejlődött magához mérten tökéletesre, alakulatai a legnagyobb megpróbáltatások idején is megállták helyüket, s a végsőkig kitartottak. Legkiválóbb egységei, a Leibstandarte, a Das Reich, a Totenkopf, és a Wiking hadosztályok a gépesített hadviselés és az összfegyvernemi harc mestereinek bizonyultak A Halál a keleti fronton a Waffen-SS keleten vívott háborújának minden aspektusát – küzdelmeit, szervezeti felépítését, taktikáit, felszerelését – igyekszik a teljesség igényével bemutatni.
Részletesen tárgyalja az oroszországi háború nyitányát jelentő Barbarossa hadműveletet, melynek során a Waffen-SS Moszkva kapujáig nyomult előre, az orosz tél könyörtelenségét, amikor a hőmérséklet –40 °C alá csökkent, a kurszki páncélosütközetet és a háború más gigászi méretű összecsapásait. A Waffen-SS keleti hadjáratainak hadtörténete mellett a szerző külön fejezetben vizsgálja a keleti fronton harcoló idegenlégiók szervezeti felépítését és az azokban harcoló önkéntesek motivációit.
Szó esik a partizánok ellen folytatott háborúról. A kötetben hangsúlyozottan szerepel a Waffen-SS-katonák ideológiai nevelése, illetve annak következményei: az ellenséggel szemben tanúsított könyörtelenségük és az emberi élet értékének teljes semmibevétele, s – a legtragikusabb mind közül – a hadifoglyok és a civilek lemészárlása. A Halál keleten bemutatja, hogy a Waffen-SS-ben szolgáló katonák és egységek miként csaptak össze a Vörös Hadseregben harcoló ellenfeleikkel az 1941–
1943-as hadjáratok, s a háború utolsó két évének védekezőharcai során.